Κάτι χρωστάει στην Μπασκόνια

Ολοκληρώνεται η διπλή αγωνιστική αυτής της εβδομάδας στην Ευρωλίγκα με κάποια πολύ μεγάλα ματς. Στη Μόσχα η φοβερή και τρομερή ΤΣΣΚΑ σαρώνει τα πάντα στον διάβα της και οδηγεί για πλάκα την κούρσα και της φετινής διοργάνωσης με ρεκόρ 12-1. Πέτυχε μεγάλη ανατροπή στο Τελ Αβίβ κόντρα στην Μακάμπι επικρατώντας με 80-76 χωρίς τους ηγέτες Τεόντοσιτς και Ντε Κολό. Ο Ιτούδης θέλει να τους έχει και τους δύο ετοιμοπόλεμους στα κρίσιμα και έτσι διαλέγει ματς για τον Τεόντοσιτς και δεν πιέζει τον Ντε Κολό για την επιστροφή του. Ο δεύτερος θα λείψει σίγουρα και πάλι. Ο Ελληνας τεχνικός υποδέχεται τον κουμπάρο του, Ομπράντοβιτς από τον οποίο ανδρώθηκε επαγγελματικά στον πάγκο του Παναθηναϊκού. Ακόμα είναι νωπές οι μνήμες από τον μεταξύ τους μεγάλο περσινό τελικό, όπου οι Ρώσοι επικράτησαν 101-96 στην παράταση. Σαφέστατα η Φενέρ έχει πολύ μεγαλύτερη ανάγκη για τη νίκη μετά και την εντός έδρας ήττα από την Νταρουσάφακα, σε ένα ματς με πολύ ξύλο και αποβολές παικτών. Ο Ζοτς τα έριξε μάλιστα στον διαιτητή για την άδικη αποβολή του Βέσελι στη δεύτερη περίοδο, που ουσιαστικά τον άφησε χωρίς τον καλύτερό του ψηλό. Δύο πράγματα είναι σίγουρα. Πρώτον, οι φιλοξενούμενοι διαθέτουν εξαιρετικό ρόστερ και αδικούν τους εαυτούς τους με τις τελευταίες εμφανίσεις. Δεύτερον, αν παίξουν σύμφωνα με τις πραγματικές τους δυνατότητες μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια την ΤΣΣΚΑ και αν μη τι άλλο να υπερασπιστούν το χάντικαπ. Θα ρισκάρω στο διπλό ελπίζοντας να βγει στην επιφάνεια ο εγωισμός τους.

Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός κάτι χρωστάει στην Μπασκόνια και δεν πρόκειται να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη. Πέρσι αποκλείστηκε από την συγκεκριμένη ομάδα με αποτέλεσμα να αλλάξει στο μεγαλύτερο μέρος του ρόστερ και να επανέλθει δυναμικά στο προσκήνιο. Μάλιστα απέκτησε από τους Ισπανούς τον φορμαρισμένο Τζέιμς και τον έμπειρο Μπουρούση. Οι «πράσινοι» μετά το άνετο διπλό στο Μιλάνο βλέπουν τετράδα, βρίσκονται στην καλύτερή τους φάση και έχουν βρει την ισορροπία τους σε άμυνα και επίθεση. Ο Πασκουάλ έχει ένα γεμάτο ρόστερ παρά την απουσία του Γκιστ και έχει ανοίξει σωστά το ροστέισον. Οι Βάσκοι από την άλλη τα πάνε θαυμάσια, αλλά δεν έχουν τόσο δυνατό πάγκο και κάποια στιγμή θα επέλθει η κούραση. Επειδή, όμως, είναι ομάδα τριπόντου κάτι που την κάνει απρόβλεπτη δεν θα μπλέξω με το χάντικαπ των 7 πόντων, αλλά θα ρισκάρω στον άσο από ημίχρονο στο 1.70.