Εξοδος κινδύνου για Αρη

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Δύο αρκετά πιθανά σημεία έχω ξεχωρίσει σήμερα από το μπασκετικό Τσάμπιονς Λιγκ. Αρχικά στη μάχη της Νίμπουργκ με τον Αρη περιμένω μία πολύ δυνατή μάχη και θα ρισκάρω με τη νίκη των Τσέχων για τρείς λόγους. Πρώτον ο Αρης είναι πιο άνετος με το 4-0 που έχει ως τώρα στον όμιλο, την ώρα που η Νίμπουργκ καίγεται για τη νίκη που θα την βάλει σε θέση πρόκρισης έχοντας ως τώρα ρεκόρ 2-2. Δεύτερον οι γηπεδούχοι κάνουν πλάκα στο εγχώριο πρωτάθλημα και έτσι μπορούν να κάνουν καλύτερη διαχείριση δυνάμεων στα ευρωπαϊκά ματς. Τρίτον η κούραση της Ελληνικής ομάδας είναι τεράστια, αφού σε διάστημα δέκα ημερών έχει παίξει με Ολυμπιακό, Μπάνβιτ και Κόροιβο, τον οποίο κέρδισε σε ένα εξαντλητικό ματς στην παράταση με 99-94. Δύο φορές έχει παίξει με τη Νίμπουργκ το 2011 και ηττήθηκε με 64-55 και 78-72. Θα δώσω το μικρό προβάδισμα στον άσο.

Η δεύτερη επιλογή έρχεται από την αναμέτρηση της Μπάκεν με την Φρανκφούρτη. Οι γηπεδούχοι δεν τα πάνε καθόλου καλά στη διοργάνωση, αφού δεν έχουν το απαιτούμενο βάθος για να ανταπεξέλθουν. Στην έδρα τους παλεύουν φιλότιμα και το σημερινό ματς αποκτά οριακό χαρακτήρα, αφού αν χάσουν και τον πέμπτο παιχνίδι δεν υπάρχει καμία ελπίδα πρόκρισης. Η Φρανκφούρτη δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση την περσινή ομάδα, πράγμα λογικό αφού έχει αποδυναμωθεί. Παίζει μεν καλή άμυνα, αλλά επιθετικά έχει πολλά νεκρά διαστήματα. Την περασμένη αγωνιστική κέρδισε τη Νίμπουργκ με 71-64, αλλά στο πρωτάθλημα συνέχισε τις χαμηλές πτήσεις χάνοντας από την Γκέτινγκεν με 82-78 στην παράταση. Στα έξι τελευταία σε όλες τις διοργανώσεις έχει μόνο δύο νίκες. Είναι μεν το φαβορί για το ροζ φύλο, αλλά όχι με περισσότερους από 10 πόντους διαφορά.

ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ – ΑΡΗΣ       Νίκη Νίμπουργκ (1.85)

ΜΠΑΚΕΝ (10,5) – ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ           1 (1.90)