ΦΑΒΟΡΙ Η “ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ”…

Καλημέρα. Σήμερα στις 22.00 ώρα Ελλάδας διεξάγεται στο Ολυμπιακό Στάδιο του Ελσίνκι ο τελικός του Σούπερ Καπ ανάμεσα στη Ρεάλ και την Άιντραχτ.

Προσωπικά πάντως καμία από τις δύο δεν περίμενα ότι πέρσι θα κατακτούσε το αντίστοιχο τρόπαιο…

Ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά από το MEGA και έχω την αίσθηση ότι εύκολα ή δύσκολα θα επικρατήσει η Ρεάλ διότι όπως και να το κάνουμε υπερέχει έναντι μιας μικρομεσαίας γερμανικής ομάδας.

Θυμίζω ότι στην πρεμιέρα στην Μπουντεσλίγκα η Άιντραχτ υπέστη βαριά ήττα μέσα στη Φρανκφούρτη με σκορ 1-6! Η Μπάγερν μάλιστα θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλα γκολ αλλά μάλλον… λυπήθηκε την αντίπαλό της, καθώς το σκορ ήταν ήδη 0-5 στο ημίχρονο!

Η Ρεάλ ποντάρεται πολύ και από ότι φαίνεται ίσως τελικά η απόδοση του άσσου να πέσει κάτω ακόμα και από το 1.40. Επειδή εννοείται ότι δεν αξίζει σε αυτές τις τιμές, μόνο αν παιχτεί με το over θα αποκτήσει κάποια αξία. (2.02 στον Stoiximan  που προσφέρει το παιχνίδι σε μηδενική γκανιότα για τον νικητή)

Εγώ πάντως ούτως ή άλλως δεν… πετάω τη σκούφια μου για τέτοια παιχνίδια και θα προτιμήσω να ασχοληθώ με πιο… ποταπές αναμετρήσεις.

Για την Κόνφερενς Λιγκ διεξάγεται ο αγώνας ρεβάνς ανάμεσα στη Γκιμαράες και τη Χάιντουκ όπου στο πρώτο ματς είχαν επικρατήσει οι Κροάτες με σκορ 3-1. Το αξιοσημείωτο είναι ότι η Γκιμαράες προηγήθηκε στο 61’, αλλά μέσα σε 20 λεπτά (67 έως 87) η Χάιντουκ κατάφερε όχι μόνο να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά να έχει και προβάδισμα δύο τερμάτων.

Όταν βλέπω δύο γκολ διαφορά σε ρεβάνς, το πρώτο στοίχημα που πάντα έρχεται στο μυαλό μου είναι τα 2-3 γκολ. Οι Πορτογάλοι χρειάζονται νίκη με δύο γκολ διαφορά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα παίξουν φουλ επίθεση από την αρχή, γιατί πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να δεχτούν ένα τέρμα και να σχολάσει νωρίς ο «γάμος».

Στη Γ Γερμανίας η Διναμό Δρέσδης αποτελεί ένα από τα φαβορί για την άνοδο και πιστεύω ότι λογικά θα επικρατήσει της μετριότατης Βερλ που αντιμετωπίζει αμυντικά προβλήματα.

Στη Β Βραζιλίας τέλος, θα ποντάρω για μία ακόμη φορά στο αγαπημένο under της Κρισιούμα η οποία έχει 16 στα 22. Υποδέχεται την Γκουαρανί που έχει τη χειρότερη (14 γκολ) επίθεση στην κατηγορία. Τα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν στο under 1.5 γκολ. Εγώ θα προτιμήσω το under 2.5 συνδυαστικά με το 0-0 του ημιχρόνου.

Καλή τύχη, τα λέμε στο live, ενώ καθημερινά μπορείτε να με βρείτε και στη στήλη μου  στο Sentragoal!