ΤΑ… 0-0 ΤΟΥ ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ!

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Η 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση ΑΕΚ – Ατρόμητος που θα διεξαχθεί στο άδειο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Περιστερίου είναι φορμαρισμένη και δεν έχει δεχθεί ούτε ένα γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της. Δεν έχει υποστεί ακόμα ήττα και σίγουρα, οι αποδόσεις δεν αντικατοπτρίζουν τον βαθμό δυσκολίας της αναμέτρησης.

Πού θα προτιμήσω να ποντάρω; Στο Χ του ημίχρονου και πιο συγκεκριμένα στο 0-0. Ο λόγος έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο Ατρόμητος μέχρι στιγμής δεν έχει δεχθεί ούτε ένα γκολ στα πρώτα ημίχρονα των παιχνιδιών του! Όσο για την ΑΕΚ και τα πέντε γκολ που πέτυχε στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια της, σημειώθηκαν στο δεύτερο 45λεπτο. Το 0-0 του ημιχρόνου πληρώνει 2.75 στον STOIXIMAN.GR

Κάπου εκεί προσανατολίζομαι και στον αγώνα της Σαντχάουζεν με τη Σεντ Πάουλι για το πρωτάθλημα της Β Γερμανίας. Η Σαντχάουζεν έχει 4 στα 5 under στην έδρα της, με συντελεστή τερμάτων 6-2. Η Σεντ Πάουλι έχει 4 στα 5 under εκτός, με συντελεστή 5-3. Από τη μια δηλαδή έχουμε την ομάδα που διατηρεί την καλύτερη εντός έδρας άμυνα και από την άλλη το σύλλογο που έχει την καλύτερη εκτός έδρας άμυνα…

Στην Ισπανία αν η Λα Κορούνια επιθυμεί να αποφύγει τις… συνήθεις τα τελευταία χρόνια περιπέτειες, παιχνίδια σαν το αποψινό μέσα στο «Ριαθόρ» οφείλει να τα παίρνει. Υποδέχεται την αδύναμη Χιρόνα που έρχεται από τέσσερις ήττες και δύο ισοπαλίες. Αν και η Λα Κορούνια δεν αποτελεί το… απαύγασμα της αξιοπιστίας, από τη στιγμή που δεν έχουμε το περιθώριο των πολλών επιλογών, θα κρατήσω τον άσσο. (2.00 στην SPORTINGBET.GR)

Στην Πορτογαλία η Γκιμαράες υποδέχεται στην ισχυρή έδρα της την Πορτιμονένσε που έχει τις χειρότερες εκτός έδρας επιδόσεις στο πρωτάθλημα με τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια! Η άμυνα των φιλοξενούμενων μπάζει από παντού και μετά από την Εστορίλ, είναι αυτή που έχει δεχθεί τα περισσότερα τέρματα στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι λοιπόν έχουν ένα μικρό προβάδισμα για τη νίκη…

Στη Νορβηγία τέλος, η Οντ που έχει κάποιες λιγοστές ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη υποδέχεται μια ομάδα που μακριά από το γήπεδό της δεν αποδίδει καλά. Πρόκειται για τη Λίλεστρομ που έχει μια από τις χειρότερες άμυνες στην κατηγορία. Η Οντ αντιθέτως είναι μια ομάδα που έχει δεχθεί τα λιγότερα (8) εντός έδρας γκολ στη Νορβηγία. Η απόδοση του άσσου γνωρίζει σημαντική πτώση και αυτό οφείλεται και στο γεγονός ότι η Λίλεστρομ έχει σημαντικές απουσίες στην άμυνα. (1.90 στην VISTABET.GR)