ΤΑ 0-0 ΤΗΣ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ…

Καλημέρα. Στην Τσάμπιονσιπ υπάρχουν κάποια ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία που οφείλουμε να τα εξετάσουμε… Η Κάρντιφ με την Πρέστον που παίζουν μεταξύ τους, δεν έχουν καταφέρει να σκοράρουν στα πρώτα ημίχρονα των πέντε τελευταίων αναμετρήσεών τους στο πρωτάθλημα. Για την ακρίβεια, η ουαλική ομάδα σε αυτό το διάστημα πέτυχε συνολικά οκτώ γκολ και δέχθηκε εννέα. Από αυτά τα 17 τέρματα, μόλις τα τέσσερα σημειώθηκαν στο δεύτερο 45λεπτο! Η δε Πρέστον έρχεται από πέντε διαδοχικά 0-0! Αυτές τις πέντε αγωνιστικές ο συντελεστής τερμάτων της ήταν 5-2 και όλα τα τέρματα μπήκαν από την ανάπαυλα και μετά.

Παρόμοιες επιδόσεις όμως έχει και η ΚΠΡ που σήμερα φιλοξενείται από τη Μίλγουολ σε ένα λονδρέζικο ντέρμπι. Η ΚΠΡ διατηρεί ανέπαφη την εστία της στα πρώτα ημίχρονα των έξι τελευταίων αγωνιστικών. Σε αυτό το διάστημα ο συντελεστής τερμάτων της ήταν 6-8. Τα 12 από τα 14 γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο! Θεωρώ λοιπόν ότι στα δύο αποψινά ματς της Τσάμπιονσιπ η στατιστική μας οδηγεί είτε στο Χ του ημιχρόνου, είτε στο να σημειωθούν περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο…

Στη Λιγκ 1 η Ντόνκαστερ ανέβηκε αγωνιστικά και μετά από τα τελευταία θετικά αποτελέσματα αναρριχήθηκε στον βαθμολογικό πίνακα. Σας θυμίζω ότι πρόκειται για μια ομάδα που ξεκίνησε το πρωτάθλημα με βλέψεις ανόδου. Απόψε υποδέχεται την προτελευταία Ρότσντεϊλ η οποία μαζί με την Μπέρι είναι οι μοναδικές ομάδες στην κατηγορία που δεν έχουν ακόμα διπλό στο ενεργητικό τους. Βάσει των παραπάνω, νομίζω ότι μπορούμε να οδηγηθούμε στον άσσο της Ντόνκαστερ… (2.10 στον [eafl id=”9026″ name=”Stoiximan” text=”STOIXIMAN.GR”])

Δυστυχώς, το σημερινό πρόγραμμα δεν έχει κάτι άλλο να μας… προσφέρει, οπότε θα παραμείνουμε σε αυτά τα τρία παιχνίδια. Από αύριο όμως έως και την ερχόμενη Τρίτη, πραγματικά θα… βαρεθούμε να βλέπουμε τους βρετανούς να παίζουν μπάλα. Εις το άμεσο μέλλον τα σπουδαία λοιπόν…