ΠΛΗΚΤΙΚΑ ΗΜΙΧΡΟΝΑ…

Καλημέρα. Η τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση της Λιβαδειάς όπου η τοπική ομάδα υποδέχεται τον Πανιώνιο. Η φόρμα δείχνει διπλό, αλλά προσωπικά θα το αποφύγω για δύο λόγους. Πρώτον επειδή ο Λεβαδειακός έχει υποστεί μόνο μία ήττα σε επτά παιχνίδια στην έδρα του και δεύτερον επειδή η παράδοση τον ευνοεί. Για την ακρίβεια έχει υποστεί μόνο δύο ήττες (πέρσι και πρόπερσι σε σύνολο 18 αναμετρήσεων). Προτιμώ λοιπόν να ρισκάρω ποντάροντας στο 0-0 του ημιχρόνου. Σας θυμίζω ότι ο μεν Λεβαδειακός μετρά 12 under σε 14 παιχνίδια και ο δε Πανιώνιος 7 στα 7 μακριά από τη Νέα Σμύρνη! Οι φιλοξενούμενοι διατηρούν την καλύτερη εκτός έδρας άμυνα στο πρωτάθλημα, αφού έχουν μόλις τέσσερα γκολ στο παθητικό. Ταυτόχρονα όμως έχουν και τη δεύτερη χειρότερη επίθεση με ένα γκολ διαφορά από τον σημερινό τους αντίπαλο. Να σημειώσουμε επίσης, ότι η ομάδα της Λιβαδειάς εδώ και 9 αγωνιστικές δεν σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Ο δε Πανιώνιος, στα τελευταία 7 παιχνίδια του, πέτυχε μόνο ένα τέρμα στο πρώτο 45λεπτο. Ήταν αυτό της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στον Πλατανιά. Το 0-0 του ημιχρόνου το βρίσκουμε στο 2.25 στον [eafl id=”9026″ name=”Stoiximan” text=”STOIXIMAN.GR”] που προσφέρει το παιχνίδι σε μηδενική γκανιότα*)

Παρόμοιες επιδόσεις έχουν και οι Άλκη με την Πάφο στην Κύπρο. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία έξι παιχνίδια τους στο πρωτάθλημα, έχουν βάλει – δεχθεί – συνολικά 20 γκολ. Τα 16 από αυτά σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο! Η δε Πάφος εδώ και 11 αγωνιστικές, σημείωσε μόλις δύο τέρματα στο πρώτο 45λεπτο. Η στατιστική λοιπόν, με οδηγεί για μία ακόμη φορά στην επιλογή του 0-0 του ημιχρόνου.

Στην Β Γερμανίας το σετ των αποδόσεων στην αποψινή αναμέτρηση είναι λανθασμένο, καθώς η Σεντ Πάουλι που παρουσιάζεται ως φαβορί, παραμένει χωρίς νίκη για οκτώ παιχνίδια. Το αξιοσημείωτο όμως είναι ότι η μία και μοναδική φετινή εντός έδρας νίκη της, σημειώθηκε τον περασμένο Αύγουστο. Μια ομάδα δηλαδή που έχει να κερδίσει 4 μήνες στην έδρα της, δεν γίνεται να μου τη δίνεις φαβορί. Η Μπόχουμ από την άλλη μεριά βρίσκεται στα καλύτερά της, καθώς παραμένει αήττητη για 6 διαδοχικά παιχνίδια! Η συγκεκριμένη αναμέτρηση πάντως έχει και ένα προηγούμενο το 2015. Μπορείτε να το δείτε κλικάροντας στη στήλη «Δεν Ξεχνώ».

Στη Β Γαλλίας αντιθέτως, δεν βλέπω έκπληξη, καθώς η Λανς φιλοξενεί την ουραγό Τουρ που έχει συλλέξει μόλις πέντε βαθμούς μετά από 18 αγωνιστικές. Η αλλαγή τεχνικού δεν τη βελτίωσε, αφού με τον Πορτογάλο Κόστα μετρά τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Η Λανς είναι ανώτερη και εμπειρότερη και ελπίζω να το αποδείξει και στον αγωνιστικό χώρο.

Στην Τουρκία η ομάδα με τις χειρότερες εκτός έδρας επιδόσεις μετά από την Οσμάνλισπορ, είναι η Κόνιασπορ που έχει 6 ήττες και μια ισοπαλία σε επτά παιχνίδια. Σήμερα παίζει εκτός με την φορμαρισμένη Γκεζντέπσπορ που έρχεται από τρεις σερί νίκες. Οι γηπεδούχοι έχουν μια από τις καλύτερες επιθέσεις στην κατηγορία και μπορούν να προσθέσουν ένα ακόμα επιτυχές αποτέλεσμα στο ενεργητικό τους. (στο 2.10  προσφέρει τον άσσο η [eafl id=”9027″ name=”SportingBet” text=”SPORTINGBET.GR”])

Στην Πορτογαλία τέλος, η αναμέτρηση ανάμεσα στη Μορεϊρένσε και τη Γκιμαράες αποτελεί τοπικό ντέρμπι. Η παράδοση ευνοεί τους φιλοξενούμενους, καθώς τα τελευταία χρόνια που ξαναβρέθηκαν στην ίδια κατηγορία, πήραν τρία διπλά στις τέσσερις επισκέψεις τους! Η Γκιμαράες έρχεται από τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια, ενώ η Μορεϊρένσε έχει μόλις μία στο ενεργητικό της από την αρχή της σεζόν. Παραμένει μάλιστα η μοναδική ομάδα στην κατηγορία που δεν έχει κερδίσει ακόμα μέσα στην έδρα της. Υπό αυτές τις συνθήκες λοιπόν, το μόνο που μπορώ να διεκδικήσω εδώ είναι το διπλό της Γκιμαράες που το βρήκα στο 2.50 στην [eafl id=”9029″ name=”InterWetten” text=”INTERWETTEN.GR”].