ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ!

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλή Σαρακοστή! Για τον Παναθηναϊκό πλέον δεν ωφελεί να λέμε τα ίδια και τα ίδια γιατί στο τέλος θα καταντήσουμε κουραστικοί και γραφικοί… Η ομάδα το μόνο που επιδιώκει πλέον είναι να βγάλει όσο πιο ανώδυνα γίνεται αυτή τη σεζόν που θα μείνει στην ιστορία ως μια από τις χειρότερες (αν όχι η χειρότερη) στη μεγάλη ιστορία της. Τα έχω ξαναπεί όμως πολλές φορές και δεν έχω πρόβλημα να το επαναλάβω για μια ακόμη… Ας πρόσεχαν. Ας πρόσεχαν με ποιους μπλέκουν. Επίσης αυτό που συνηθίζουμε να λέμε πως όταν χάνουμε κάτι τότε το εκτιμούμε, νομίζω ότι πλέον το έχουν νιώσει στο πετσί τους οι οπαδοί του Παναθηναϊκού που κατέβαιναν στα συλλαλητήρια χωρίς να έχουν έτοιμη λύση για την επόμενη μέρα. Εδώ βέβαια τώρα θα μου πείτε πως έχουν καταστραφεί ολόκληρες χώρες με αυτήν την λογική και νοοτροπία των ανθρώπων… Στις ομάδες θα κολλάγαμε τώρα;

Οι «Πράσινοι» λοιπόν εξακολουθούν να παραμένουν χωρίς διπλό στο φετινό πρωτάθλημα και όλα δείχνουν πως ούτε σήμερα θα κάνουν σεφτέ, αφού η Λάρισα μέσα στη Θεσσαλία έχει ηττηθεί μόνο από τον Ολυμπιακό φέτος! Το ιδανικότερο στοίχημα κατά τη γνώμη μου είναι το under και το Χ του ημιχρόνου. Σας θυμίζω ότι η Λάρισα μετρά 9 under σε 10 παιχνίδια μέσα στο γήπεδό της. Αν δούμε τα έξι τελευταία παιχνίδια τους, θα διαπιστώσουμε πως η Λάρισα δεν έχει σκοράρει σε κανένα πρώτο ημίχρονο και ο Παναθηναϊκός μόνο στο ματς με την Κέρκυρα… (2.15 το 0-0 του ημιχρόνου στον [eafl id=”9026″ name=”Stoiximan” text=”STOIXIMAN.GR”]).

Στην Μπουντεσλίγκα δεν θα ασχοληθώ με το διπλό της Λειψίας για δύο λόγους. Πρώτον επειδή η Άιντραχτ πραγματοποιεί εξαιρετική σεζόν και δεύτερον διότι η Λειψία έχει να δώσει και τη ρεβάνς με τη Νάπολι για το Europa League. Έχοντας μελετήσει όμως τις επιδόσεις των δύο ομάδων, θεωρώ ότι μια προσιτή επιλογή αποτελεί το να σημειωθούν περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Παίρνουμε και εδώ τις έξι τελευταίες αγωνιστικές και βλέπουμε ότι η ομάδα της Φρανκφούρτης έχει δεχθεί μόνο ένα τέρμα στο πρώτα 45 λεπτά των αγώνων της. Σε αυτό το διάστημα όμως, δέχθηκε συνολικά 9 γκολ. Η δε Λειψία έχει σκοράρει εννέα φορές. Τα έξι τέρματα από αυτά μπήκαν από την ανάπαυλα και μετά.

Το Χ του ημιχρόνου επιλέγω στον αγώνα της Κιουβεγί με τη Λανς για το πρωτάθλημα της Β Γαλλίας. Για μία ακόμη φορά μιλούν οι αριθμοί: Τις τελευταίες 10 αγωνιστικές η Κιουβεγί πέτυχε συνολικά 15 γκολ. Από αυτά μόλις τα δύο σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο των αγώνων της. Η δε Λανς δεν σκοράρει σε πρώτο 45λεπτο για 6 σερί αγωνιστικές. Πάμε λοιπόν είτε στο 0-0 του ημιχρόνου, είτε στο να σημειωθούν περισσότερα τέρματα στο δεύτερο 45λεπτο.

Όσοι κυνηγάτε εκπλήξεις, προσέξτε λίγο την αναμέτρηση της Γιόνγκ Αϊντχόφεν με τη Ντεν Μπος στη Β Ολλανδίας. Οι γηπεδούχοι που είναι αδιάφοροι βαθμολογικά καθώς δεν έχουν δικαίωμα ανόδου, έχουν 50% επιτυχιών στην έδρα τους. Το ματς με τη Ντεν Μπος αποτελεί τοπικό ντέρμπι και οι φιλοξενούμενοι που προσπαθούν να μπουν στην οκτάδα των play off είναι ανεβασμένοι αγωνιστικά. Σας θυμίζω ότι την προηγούμενη αγωνιστική συνέτριψαν με 4-0 την ΦΚ Αϊντχόφεν και ότι μια εβδομάδα πριν είχαν ρίξει τρία γκολ στην Τέλσταρ που είναι από τις πιο δυνατές ομάδες της κατηγορίας. (4.40 το διπλό στην [eafl id=”9027″ name=”SportingBet” text=”SPORTINGBET.GR”])

Στην Χιλή τέλος, ο αγώνας της Άουνταξ Ιταλιάνο με την Τεμούκο θα διεξαχθεί σε ουδέτερη έδρα και αυτό είναι κάτι που αποδυναμώνει την Άουνταξ που ξεκίνησε πολύ άσχημα το πρωτάθλημα. Υπάρχουν δηλαδή περιθώρια έκπληξης και σε αυτή την αναμέτρηση αφού η Τεμούκο δεν είναι ευκαταφρόνητος αντίπαλος.