ΘΕΜΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ…

Καλημέρα. Λίγα ματς σήμερα, αλλά ας πάμε να τα δούμε.

Στην Πρέμιερ Σκωτίας πραγματοποιείται η 21η αγωνιστική και η Αμπερντίν λογικά θα επιστρέψει στις νίκες απέναντι στην αδύναμη Πάρτικ Θιστλ που παραμένει η μοναδική χωρίς νίκη μακριά από το γήπεδό της. Ο άσσος μπορεί να συνδυαστεί με το over καθώς οι φιλοξενούμενοι διαθέτουν τη χειρότερη άμυνα στην κατηγορία. Σημειώστε τέλος, ότι ανεξαρτήτως έδρας, η Αμπερντίν μετρά 10 νίκες και δύο ισοπαλίες στις τελευταίες 12 αναμετρήσεις τους.

Από πλευράς φιλοξενουμένων εξετάζω με… ενδιαφέρον την Κιλμάρνοκ και τη Σεντ Τζόνστον. Η πρώτη έχει υποστεί μόνο μία ήττα φέτος μακριά από την έδρα της και αυτή πριν από σχεδόν τέσσερις μήνες (9 Σεπτεμβρίου στο 2-0 από τη Μάδεργουελ). Η ομάδα βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, καθώς έρχεται από τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική μάλιστα, κέρδισε τη Ρέιντζερς. Η Χάμιλτον από την άλλη μεριά, διανύει πτωτική πορεία και μέσα στο γήπεδό της έχει μόνο δύο νίκες σε 10 αγωνιστικές. Η δε παράδοση δείχνει ότι η Κιλμάρνοκ δεν έχει υποστεί ούτε μία ήττα στις 9 πιο πρόσφατες επισκέψεις της στο γήπεδο της Χάμιλτον!

Πολύ καλή πρόσφατη παράδοση έχει και η Σεντ Τζόνστον, η οποία συμπλήρωσε τέσσερις σερί διπλά στην έδρα της ουραγό Ρος Κάουντι. Οι φιλοξενούμενοι έχουν περισσότερες νίκες φέτος εκτός από ότι εντός έδρας και οι γηπεδούχοι εξακολουθούν να διατηρούν τις χειρότερες εντός έδρας επιδόσεις.

Το Χαρτς – Χιμπέρνιαν θέλει προσοχή διότι πρόκειται για το κλασικό τοπικό ντέρμπι του Εδιμβούργου στο οποίο δεν υπάρχουν φαβορί. Αν έπρεπε οπωσδήποτε να επιλέξω κάτι θα πήγαινα στο Χ του ημιχρόνου, αλλά για να είμαι ειλικρινής θα πάω πάσο.

Στο Ρέιντζερς – Μάδεργουελ τέλος, αντί του χαμηλού σε απόδοση άσσου, επέλεξα το να σημειωθούν περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο λόγος έχει να κάνει με το γεγονός ότι η Μάδεργουελ δεν σκοράρει σχεδόν ποτέ στα πρώτα 45 λεπτά των αγώνων της. Για την ακρίβεια από τα τελευταία 9 τέρματά της, μόλις το ένα μπήκε στο πρώτο ημίχρονο. Η δε Ρέιντζερς λογικά θα ανεβάσει ρυθμό και παλμό από ένα σημείο του αγώνα και μετά…

Στη Β Ιταλίας θα ποντάρω στο 0-0 του ημιχρόνου στον αγώνα της Πάρμα με τη Σπέτσια (2.45 η υψηλότερη τιμή στον [eafl id=”9026″ name=”Stoiximan” text=”STOIXIMAN.GR”]). Οι φιλοξενούμενοι βλέπετε, συνηθίζουν να παίζουν υπερβολικά κλειστά και προσεχτικά στα πρώτα ημίχρονα των αγώνων τους. Δεν είναι τυχαίο ότι η Σπέτσια (φωτο) είναι η μοναδική ομάδα στην κατηγορία που καταφέρνει να διατηρεί ανέπαφη την εστία της στα πρώτα ημίχρονα των αναμετρήσεών της για 10 σερί παιχνίδια! Η δε Πάρμα στα 7 πιο πρόσφατα ματς που έδωσε στο πρωτάθλημα, μόνο σε ένα (κόντρα στην Κάρπι) δέχθηκε γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Δεν είναι θέμα επιλογής, είναι θέμα στατιστικής…

Στο Βέλγιο τέλος, η Σεντ Τρουίντεν έφτασε τις πέντε σερί ισοπαλίες στο πρωτάθλημα. Σήμερα υποδέχεται την Άντβερπ που φέρνει πολλά Χ φέτος. Από τη στιγμή λοιπόν που έχουμε να κάνουμε με δύο ομάδες που αρέσκονται στις ισοπαλίες, το μόνο που έχω να κάνω είναι να τους… ευχηθώ να προσθέσουν μια ακόμη στην πλούσια συλλογή τους.