ΕΤΟΣ ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗΣ…

Καλημέρα. Το σημερινό πρόγραμμα περιλαμβάνει μόνο τα δύο τελευταία παιχνίδια της 21η αγωνιστικής από την Αγγλική Πρέμιερ.

Τα… ανδραγαθήματα της φετινής Σίτι είναι παγκοσμίως γνωστά, καθώς η ομάδα του Γκουαρδιόλα είναι έτοιμη να δημιουργήσει ένα ασύλληπτο ρεκόρ στη Βρετανία. Δεν είναι μόνο ότι κερδίζει κάθε αγωνιστική, αλλά ότι φορτώνει τα αντίπαλα γκολπόστ με… άπειρα τέρματα. Μέσο όρο σημειώνει τρία γκολ ανά αναμέτρηση, ενώ μακριά από το Μάντσεστερ έχει 10 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, με συντελεστή τερμάτων 25-5! Την ίδια ώρα η άλλη ομάδα του Μάντσεστερ μένει στο Χ μέσα στο Ολντ Τράφορντ για δύο σερί αγωνιστικές, με Μπέρνλι και Σαουθάμπτον… Ο τίτλος βέβαια έχει ήδη κριθεί, αλλά είμαι βέβαιος ότι οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι θα εξακολουθήσουν να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό για να κάνουν ρεκόρ νικών και να γράψουν το όνομά τους με χρυσά γράμματα στην ιστορία του συλλόγου.

Ο συνδυασμός της νίκης με το over είναι… must για τη Σίτι, αλλά δυστυχώς το γνωρίζουν και οι μπουκ και πληρώνει ελάχιστα. Προσωπικά για μια ακόμη φορά θα επιλέξω ένα στοίχημα που με έχει δικαιώσει και πληρώσει πολλές φορές φέτος. Το να σημειωθούν δηλαδή περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Η Μάντσεστερ το συνηθίζει άλλωστε αυτό και είναι κάτι που αποδεικνύεται από το γεγονός ότι τα 15 από τα 21 πιο πρόσφατα γκολ στο πρωτάθλημα, τα πέτυχε στο δεύτερο 45λεπτο των αναμετρήσεών της.

Παρόμοιες επιδόσεις έχει και η Άρσεναλ που απόψε φιλοξενείται από τη Γουεστ Μπρομ. Και εδώ η λογική επιτάσσει συνδυασμό διπλού με over, καθώς οι γηπεδούχοι συμπλήρωσαν 18 παιχνίδια χωρίς νίκη! Όμως θα προτιμήσω το bet του δευτέρου ημιχρόνου διότι οι κανονιέρηδες ρολάρουν από την ανάπαυλα και μετά. Δεν είναι τυχαίο ότι τα 12 από τα 14 τελευταία γκολ που πέτυχαν στην Πρέμιερ, σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η δε Γουεστ Μπρομ εδώ και έξι αγωνιστικές δεν έχει καταφέρει να βρει δρόμο προς τα δίχτυα στα πρώτα 45 λεπτά των αγώνων της. Προτίθεμαι λοιπόν να κλείσω τη χρονιά με δυάδα περισσοτέρων γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Συνολικά μας βγάζει μια απόδοση της τάξεως του 3.80 στον [eafl id=”9026″ name=”Stoiximan” text=”STOIXIMAN.GR”].

Φίλες και φίλοι σε λίγες ώρες το 2017 θα αποτελέσει παρελθόν καθώς ο… ρέφερι θα σφυρίξει τη λήξη του. Ελπίζω και εύχομαι το ‘18 να αποδειχθεί όντως έτος… ενηλικίωσης για όλους μας. Ας μας χαρίζει υγεία και φώτιση ο Θεός.