ΔΕΙΝΟΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ!

Καλημέρα. Αυτές τις δύο μέρες χορτάσαμε μπάλα, γκολ και σασπένς στους δύο ημιτελικούς του Champions League. Θεωρώ πάντως ότι τόσο η Ρεάλ όσο και η Λίβερπουλ, δικαίως προκρίθηκαν στον τελικό τον οποίο πλέον αναμένουμε με μεγάλη αγωνία και ξεχωριστό ενδιαφέρον.

Απόψε είναι η σειρά του Europa League καθώς διεξάγονται οι αγώνες ρεβάνς των ημιτελικών. Η Ατλέτικο πέτυχε έναν μικρό άθλο την προηγούμενη εβδομάδα στο Λονδίνο, καθώς παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν από τις αρχές του ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βρσάλικο, κατάφερε να πάρει ισοπαλία 1-1 με το γκολ του Γκριζμάν στο φινάλε του παιχνιδιού. Αυτό το γκολ χάρισε ένα τεράστιο προβάδισμα στους Ισπανούς που κατά πάσα πιθανότητα θα βρεθούν στον τελικό της διοργάνωσης. Σήμερα οι Μαδριλένοι αντιμετωπίζουν προβλήματα στα δεξιά της άμυνάς τους καθώς ο Βρσάλικο είναι τιμωρημένος λόγω της αποβολής και ο Χουάνφραν τραυματίας. Για την Άρσεναλ εκτός από τον Ομπαμεγιάνγκ που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής, θα απουσιάσει για μια ακόμη φορά ο μέσος Ελνενί.

Το 1-1 του πρώτου αγώνα δεν υποχρεώνει κάποια από τις δύο ομάδες να αγωνιστεί επιθετικά από την αρχή. Η Ατλέτικο για μια ακόμη φορά θα παίξει το γνώριμο ποδόσφαιρό της. Θα προσπαθήσει δηλαδή να αποκτήσει την κατοχή της μπάλας, να κάνει παιχνίδι στο κέντρο, να φυλάξει τα νώτα της κλείνοντας όλους τους ορατούς και… αόρατους διαδρόμους και να επιτεθεί με σύνεση και υπομονή.

Το παιχνίδι της Άρσεναλ αντιθέτως, δεν έχει κανένα από τα παραπάνω στοιχεία, αλλά ο Βενγκέρ είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει τον τρόπο παιχνιδιού των Ισπανών. Πιστεύω δηλαδή ότι θα δώσει και αυτός έμφαση στην άμυνα και ότι θα επιδιώξει να πετύχει κυρίως ένα γκολ μέσω των αντεπιθέσεων, διότι στο ρόστερ της λονδρέζικης ομάδας υπάρχουν ταχύτατοι ποδοσφαιριστές.

Από στοιχηματικής απόψεως θεωρώ ότι μια λογική και προσιτή επιλογή είναι το Χ του ημιχρόνου. Εξίσου εύλογη επιλογή αποτελούν και τα περισσότερα γκολ του δευτέρου 45λεπτου. Εκεί δηλαδή που η Άρσεναλ θα πρέπει να βγει μπροστά για να πετύχει τουλάχιστο ένα τέρμα.

Στον άλλο ημιτελικό κοντράρονται δύο ομάδες που φημίζονται για την εξαιρετική επιθετική τους λειτουργία. Η Μαρσέιγ το τελευταίο δίμηνο αποδίδει φανταστικά από τη μέση και μπροστά, καθώς τόσο (κυρίως) ο Τοβέν όσο και ο Μήτρογλου διανύουν περίοδο φόρμας. Ο Τοβέν ειδικά αυτή τη στιγμή… παίζει να είναι και ο πιο φορμαρισμένος επιθετικός στην Ευρώπη. Στο πρώτο ματς τον είχαμε προτείνει για πρώτο σκόρερ σε μια πολύ καλή απόδοση και μας πλήρωσε καθώς σημείωσε γκολ στο 15ο λεπτό. Απόψε δεν θα τον ποντάρω ως πρώτο σκόρερ, αλλά ως anytime σκόρερ.

Και η Σάλτσμπουργκ όμως παίρνει σχεδόν άριστα στην επίθεση, καθώς συνηθίζει να πετυχαίνει πολλά και όμορφα γκολ τόσο στο αυστριακό πρωτάθλημα όσο και στην Ευρώπη. Το 2-0 του πρώτου αγώνα (φωτο) αποτελεί μαγική εικόνα διότι χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες και για άλλα γκολ. Η Σάλτσμπουργκ είχε και ένα δοκάρι σε ένα τετ- α – τετ από αυτά που δεν χάνονται. Σήμερα που είναι υποχρεωμένη να παίξει ακόμα πιο επιθετικά για να καλύψει το 2-0, περιμένω ακόμα πιο πολλές ευκαιρίες και περισσότερα γκολ. Η πρώτη μου επιλογή λοιπόν θα είναι το over, ενώ για να είμαι ειλικρινής βρίσκω και δελεαστικές τις τιμές του διπλού. Η Μαρσέιγ βλέπετε, είναι ιδιαίτερα ανεβασμένη τόσο αγωνιστικά όσο και ψυχολογικά και αν τυχόν προηγηθεί στο σκορ, τα πόδια των αυστριακών θα… κοπούν καθώς μετά θα πρέπει να πετύχουν τέσσερα τέρματα.

Φίλες και φίλοι το υπόλοιπο μικρό πρόγραμμα της ημέρας δυστυχώς δεν παρουσιάζει κανένα απολύτως στοιχηματικό ενδιαφέρον. Δεν έχω σκοπό να ρισκάρω σε κάποια εκτίμηση – πρόταση στην παρούσα χρονική στιγμή. Αν και εφόσον προκύψει κάτι ιδιαίτερο θα το αναφέρω στο [eafl id=”12392″ name=”bookenemylive.com” text=”bookenemylive.com”].